Kameralne, niepopularne muzea też tworzą Warszawę!

Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej to oddział Muzeum Warszawy. Niewielkie muzeum mieści się w jednej ze staromiejskich kamienic, przy ulicy Piwnej 31/33.

Ilu warszawiaków i turystów odwiedziło Muzeum Farmacji? Na pewno nie tylu, ilu powinno. Ekspozycja (3 sale) przenosi nas o sto lat wstecz. Możemy się przyjrzeć meblom aptecznym (niektóre nawet z przełomu XVIII i XIX wieku), a także fantastycznym eksponatom – fiolkom, buteleczkom i innym opakowaniom przeróżnego rodzaju i stanu skupienia leków. Jest też niewielkie laboratorium, naczynia apteczne z początku XVII wieku, pochodzące z apteki funkcjonującej przy Zamku Królewskim, wystawa leków wędrownych aptekarzy japońskich oraz zbiór przyrządów medycznych, w tym chirurgicznych, ginekologicznych i stomatologicznych.

Patronką muzeum jest Antonina Leśniewska – pierwsza w Polsce magister farmacji, emancypantka i założycielka szkoły farmaceutycznej dla kobiet.

Informacje praktyczne: Koszt biletu to 6,00zł (normalny) i 4,00zł (ulgowy). Muzeum czynne w dni powszednie 9.00-17.00 i w weekendy 11.00-17.00 (w poniedziałki zamknięte). W czwartki wstęp wolny!

Jeśli to wszystko Was nie przekonuje, to może warto do kamieniczki zajrzeć choćby dlatego, że niegdyś przy Piwnej 31 mieszkał wybitny siedemnastowieczny architekt Tylman z Gameren, który nie tylko w Warszawie (np. kościół Sakramentek, Pałac Krasińskich), ale i w całej Polsce pozostawił po sobie nieoceniony spadek architektoniczny!

About Author: Warsaw Guide Małgorzata Brzózka

Comments are closed.