Szybkie zwiedzanie Warszawy – od czego zacząć?

Jesteś w Warszawie przejazdem lub tylko na weekend? Zastanawiasz się pewnie co zobaczyć. Wybór jest szeroki, ale Warszawa, jak każde inne miasto, ma miejsca „obowiązkowe”, które powinien „odhaczyć” każdy odwiedzający stolicę Polski. Od czego zacząć?

Oczywiście od okolic Starego Miasta. Zwiedzanie Warszawy warto zacząć spod pierwszego świeckiego pomnika w tej części Europy – kolumny Zygmunta na Placu Zamkowym. Stąd roztacza się widok na Wisłę, Stadion Narodowy, a także oczywiście piękne zabudowania Placu Zamkowego z Zamkiem Królewskim na czele.

Taras widokowy na dzwonnicy kościoła Św. Anny – to miejsce, które trzeba odwiedzić obowiązkowo (koszt wstępu wynosi 4.00-5.00 złotych, wejście po schodach). Malownicza panorama roztaczająca się na dachy staromiejskich kamienic oraz Krakowskie Przedmieście to nie lada gratka dla fotografów.

Jeśli nie masz czasu zwiedzić Zamku Królewskiego, warto wejść do niego chociaż na chwilę i w kasie (w bramie prowadzącej na dziedziniec zamkowy, od strony kościoła Św. Anny i Mostu Śląsko-Dąbrowskiego) pobrać darmową wejściówkę na multimedialną wystawę „Zniszczenie i odbudowa”, dzięki której „w pigułce” poznamy historię Zamku Królewskiego (i starej Warszawy), a także zobaczymy unikalne, przejmujące zdjęcia i filmy z czasów wojennej zagłady zamku i starówki w 1944 roku i późniejszej ich odbudowy. Bez opłat można również odwiedzić dziewiętnastowieczne Arkady Kubickiego i przejść się pięknie odremontowanym, siedemnastowiecznym tunelem historycznym, który służył oryginalnie za kanał ściekowy (pierwszy murowany w Warszawie).

Później pozostaje spacer uliczkami Starego Miasta i obowiązkowe odwiedziny Rynku z pomnikiem warszawskiej syrenki. Za Barbakanem rozciąga się Nowe Miasto (tak naprawdę niewiele młodsze od Starego) z dużo większym rynkiem.

Jeśli macie jeszcze czas warto wrócić w stronę Placu Zamkowego wzdłuż murów staromiejskich, minąć pomnik Małego Powstańca i skręcić w Krakowskie Przedmieście, zwane salonem Warszawy. Mnogość pałaców, pomników, pięknych kamienic i kościołów zlokalizowanych wzdłuż tej ulicy zachwyci nawet najbardziej wymagających turystów!


_5.png _10.png _17.png _13.png _20.png

_24.png _27.png _23.png _30.png _31.png

About Author: Warsaw Guide Małgorzata Brzózka

Comments are closed.