„Pamiętajcie o ogrodach” Zamku Królewskiego w Warszawie!

Nowe piękne miejsce w Warszawie – Ogród Górny Zamku Królewskiego to spełnienie oczekiwań nie tylko historyków sztuki, ale także varsavianistów i mieszkańców stolicy!

(fot. CW)

Ogród nie jest nowym projektem. W swojej 600-letniej historii raz lśnił wspaniałością, innym razem był tratowany przez kopyta kozackich koni, potem odzyskiwał świetność by zatracić ją podczas zaborów i po II wojnie światowej. Ale wreszcie jest!

Odtworzono kompozycję ogrodową z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Odtworzono donice, uwiecznione przez Bernarda Bellotta „Canaletta” na obrazie „Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego” (jaskrawe? to autentyczne barwy herbu ostatniego króla Polski – herbu Ciołek!).

Co prawda za króla Stasia rosły w nich drzewka pomarańczowe przywożone latem z łazienkowskiej Starej Oranżerii – a dziś mamy klony. Czy mam dalej zachęcać? Widok jest wspa-nia-ły.

Do ogrodu (wstęp bezpłatny, codziennie do 19.00) można wejść od Arkad Kubickiego (schodami głównymi), od ulicy Steinkellera (czyli od tarasu widokowego na Gnojnej Górze) lub przez Skarbiec (jeśli posiadamy bilet na ekspozycję zamkową).

Czekamy teraz na ukończenie projektu Ogrodu Dolnego, który ukoronuje długotrwały proces odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie!

About Author: Warsaw Guide Małgorzata Brzózka

Comments are closed.