Warszawski Barbakan, czyli mało znane muzeum za 2 złote.

Przez bramę warszawskiego Barbakanu przejdzie niemalże każdy turysta odwiedzający stolicę. Ale niestety mało który wejdzie do jego wnętrza. A szkoda!

Barbakan jest oddziałem Muzeum Warszawy, który można zwiedzać od początku maja do końca września (od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-19:00). Koszt biletu to zaledwie 1zł (ulgowy) lub 2zł (normalny). Przy wejściu możemy pobrać plan wnętrz wraz z opisem ekspozycji.

Co składa się na wystawę? Po pierwsze sam układ wnętrz jest interesujący i daje pewien obraz jak niegdyś strażnicy mogli w takiej fortyfikacji bronić miasta. Warto również przyjrzeć się cegłom – na wielu z nich zobaczymy charakterystyczne, autentyczne średniowieczne „wykończenie”, od którego cegła wzięła swoją nazwę – „palcówka”. Rzemieślnicy przez pociągnięcia palcami usuwali bowiem z wyrabianych cegieł nadmiar gliny (takie wyżłobienia robiły tego rodzaju cegły podobno bardziej wytrzymałymi).

Poza tym na odwiedzających czeka wiele unikalnych, archiwalnych zdjęć, makiety murów i bram Starej Warszawy, a także krótki film dokumentalny o odbudowie Barbakanu.

Odwiedzajmy warszawski Barbakan!

fot. CW

About Author: Warsaw Guide Małgorzata Brzózka

Comments are closed.